• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alexa sıralaması neye göre yapılıyor?
#1
Merhaba arkadaşlar,
Bir çok arkadaşımız Alexa'nın toplist mantığı ile sıralama yaptığını düşünüyor fakat Alexa toplist değildir. Siteleri hitlerine göre sıralamaz. Alexa, kendi geliştirdiği algoritmaya göre siteleri belli kriterlere göre kalite sıralamasına sokar. Ülkemizde çok popüler olmasada dış dünyada özellikle reklam alım-satımlarında site satışlarında yada domain satışlarında alexa kalite kriteri önemli bir etkendir. Hatta internet şirketlerinin piyasa fiyatını belirlemede bir etken diyebiliriz.

Alexa kime ait?
Alexa kağıt üzerinde amazon.com şirketinin olarak gözüksede, gerçekten en büyük hissedarı Microsofttur. Microsoft kişisel mahremiyet verilerini topluyor söylemlerinden sıyrılmak için kendini arkaplanda tutar. Microsoftun işletim sistemini kullanan her bilgisayar bir nevi alexa veri toplama merkezidir desek abartmış olmayız.

Alexa sıralamasının internetteki ve bizdeki yeri?
Alexa olayı tıpkı bizim televizyonlardaki reyting ölçüm merkezi verileri gibidir. İnsanların eğilimlerini, takip ederek popülerite kavramının belirlenmesinde rol oynar. Kimsenin izlemediği bir dizi veya filmin yayınlanmasının mantığı olmadığını nasıl ki TV yöneticilerine reyting ölçüm merkezi söylüyorsa, internet sitesininde izlenme oranlarını işte alexa kısmende olsa belirtiyor.

Alexa Rank neye göre belirleniyor?
Bu makalenin ilk paragrafındada belirttiğim gibi Alexa çoğu kişinin düşündüğü toplist mantığıyla çalışmaz. Alexa'nın kabul ettiği bazı kalite belirleme faktörleri vardır. Bir çok otoritenin kabul ettiği bu temel kriteri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Alexa Rank kalite kriterleri nelerdir?
Visitor loyalty (Ziyaretçi Bağlılığı): Alexa için en önemli kalite kriteri bu diyebiliriz. Yani bir web sitesini hep aynı IP adresleri ziyaret ediyorsa, bu web sitesinin bir marka olma yönünde yol aldığının en belirgin örneğidir.

Visits duration (Ziyaretçilerin Sitede durma süresi): Alexa için bir diğer kalite faktörüde budur. Ziyaretçiler bir websitesinde ne kadar uzun süre kalıyorsa o sitenin içeriği kalitelidir ki insanlar siteyi hemen terk etmiyor. En basitinden spam siteleri ziyaretçi 2 saniye ziyaret edip çıkıyor. Ziyaretçi kalma süreside kalite belirlemede çok önemli bir faktördür.

Sayfa görüntülenme faktörü: Bir websitesinin sayfaları ne kadar çok görüntüleniyorsa bu websitesi o derece kaliteli olmaya adaydır. Ziyaretçiler hemen terk etmeden ziyaretlerini sürdürüyor. Yine türk haber siteleri sürekli refresh kodunu gömerler sitelerine ki alexa da sayfa görüntülenme bonusu almak için (bir kaç popüler haber sitesinin kaynak kodlarına bakarsanız görürsünüz meta refresh kodunu)

Tekil hit faktörü: Kalite bazında belkide en az etken olan faktör budur çünkü spam basarsınız yada popup reklam verirsiniz hitiniz 1 günde 1 milyon olabilir ama bu sitenizin kaliteli site oldugunu göstermez. Tekil hit grafiği sürekli takip ediliyor. Bir günlük hit patlaması sitenizi yerinden bile oynatmaz. Hitler haftalık aylık 3 aylık 6 aylık grafik ortamalası sonucu sitenizin rank değerine yansıyor.

Bookmarking (Doğrudan adres / Yer imi faktörü): Domain adresini arama motorlarından değilde direk adres yazarak kaç kişinin geldiğinin veriside kalite için önemli bir faktördür. Facebook mesela alexa için kaliteli bir sitedir. Arama motorlarından yazıp gelen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Bu olaya domainin bilinirlik yada markasal faktörüde denilebilir.

Tekrardan belirtelim ki:
  • Alexa kalite ölçüm merkezidir. Sadece hit ölçmeye odaklı bir merkez değildir.
  • Alexa toplist falan değildir. Bir sitenin alexa rankı sizden iyi ise bu sizden daha çok ziyaretçi anlamına gelmez Ancak sizden daha kaliteli ziyaretçisi var demektir.
Tüm bu kriterler gözönünde alındığında Türk IP adreslerinin girdiği en markasal siteler bunlar olarak görüyor: Alexa - Türkiye Toplist

Alexa Rank bana fayda sağlar mı?
Bu sorunun cevabı eğer bir webmaster rolündeyseniz kesinlikle evet. Nasıl ki TV reyting ölçüm şirketi izlenme ölçüm raporlarını satıyorsa, Alexada arama motorlarına kalite sıralama sonuçlarını şirketlere satıyor.
Örneğin Google şirketi Alexa şirketinden aldığı nispeten kaliteli sitelerin üzerine daha çok örümcek gönderir.
Google amcanında tek derdi kaliteli siteleri sıralamada daha üste almak oldugu için, ham siteler (yeni açılmış) yerine nispeten işlenmiş bir ön elemeden geçirilmiş veri olan bu raporlardan faydalandığı bilinen bir gerçektir.

- Alexarank değeri iyi sitelerin reklam gelirleride zamanla yüksektir. Çünkü sitelerine kaliteli ziyaretçi gelir yada şöyle diyelim sayfalarını sürekli gezen kişilerin reklamlarınıza tıklanma oranlarıda yüksektir. Hangi reklam veren reklamlarının dandik sitelerde çıkmasını ister ki?
- Doğruluğu tartışılır belki ama alexarankınız ne kadar iyiyse, arama motorlarının gözünde de siteniz o kadar kalitelidir.
  Cevapla
#2
Yararlı bir konu; +rep
  Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping