Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotball Manager 2014
12-13-2013, 09:11 AM,
Durum
Berk
Eski Yetkili
Yorum Sayısı: 259
Fotball Manager 2014
klasbilgi-footbal-manager-2014.jpg

Football Manager serisi... Yeni çıkan her oyununda sevenlerini saatlerce kendine bağlayan ve sonunda da üstünlüğü sayesinde rakipsizleşen bir seri. Peki rakipsizlik, Sports Interactive’ın menajerlik oyununu nasıl etkiliyor? Varlığını mobil platformlarda sürdürmeye çalışan Championship Manager ve sadece kadro güncellemesiyle piyasaya çıkan FIFA Manager serilerinin bu durumları karşısında Football Manager serisinde neler değişiyor? Maalesef, size anlatabileceğimiz pek bir şey yok. Zira rekabetsizlik, Football Manager serisini kötü yönde etkilemeye bu seneden itibaren başlamış.

Geçtiğimiz sene Türkçe dil desteğine kavuşan Football Manager serisi, bu sezonda da desteği sürdürüyor. En ince ayrıntısına kadar Türkçe olarak karşımıza çıkan oyunda yine üç adet mod bulunuyor. Football Manager 2013 ile birlikte oyuna eklenen Football Manager Classic ve Meydan Oku modları, bu sene de oyunda yerini almış. Arayüzde çok fazla değişiklik yer almıyor. Bu oyun seçeneklerinden Meydan Oku moduna üç yeni görev eklenmiş durumda. Yeni görevlerin birisinde istenmeyen adamı oynuyor, diğerinde mâli krizdeki bir takımı yönetiyoruz. Üçüncü yeni görevde ise en üst liglerden birinde şampiyonluğa koşmayı amaçlıyoruz.

Oyunun diğer yan modu Football Manager Classic ise, yine çok ayrıntılı bir oyun deneyiminden kaçınanlar için ideal bir mod gibi görünüyor. Ayrıca bu modu, oyunun PS Vita sürümünün PC’deki hali olarak da tanımlayabiliriz. Hatta bundan dolayı Football Manager Classic, PlayStation Vita ile PC arasında ortak kayıt sistemiyle çalışıyor. Yani PS Vita’da başladığınız FM Classic kariyerini PC’de de devam ettirebiliyorsunuz. Football Manager Classic sayesinde PS Vita'da başladığımız kariyeri PC'de de oynayabilme özelliği iyi olmuş. Yan modları bırakalım ve gelelim asıl bölüme, Football Manager serisinin bağımlılık yaptığı kısmına. Football Manager 2014, geçen sezonki oyunda olduğu gibi yine lisans problemleriyle çıkışını yapmış. Oyundaki takımların çoğunun logosu ve forması lisanssız. Ayrıca yine futbolcu fotoğrafları da nadiren karşımıza çıkıyor. Lisans konusunda pek bir ilerleme kaydedemeyen oyunun bu açıdan bu sezon bir artısı var. Artık oyunu oynarken, gerçek fikstürleri kullanabiliyoruz. Tabii bu sadece anlaşmalı liglerde geçerli. Oynanışı çok fazla değiştirmese de, yenilik konusunda kısır kalan Football Manager 2014’te ilgi çekici bir özellik gibi duruyor.

Evet, başta da üzerinde durduğum gibi Football Manager 2014, rekabetsizlikten dolayı yeniliğin pek uğramadığı bir oyun olmuş. Öyle ki oyunun arayüz tasarımı bile neredeyse bire bir aynı. Oyunun ana modunda başlangıç yaptığımızda dikkatimizi çeken ilk yenilik, geliştirilmiş haber sistemi oluyor. FM 2014’te basın toplantıları ana sayfa üzerinden yapılıyor. Ayrıca haberlerdeki odak noktası olan takım veya oyuncular da haber üzerinde yeni eklenmiş bir kısımda daha detaylı olarak bizlere sunuluyor.

Football Manager 2014’ün taktik sisteminde çok fazla değişiklik göze çarpmasa da, antrenman sistemine gelen arayüz sayesinde daha kolay bir ulaşım sağlanmış. Genel manada arayüz konusunda daha sadeleşen ve kolaylaşan Football Manager 2014’te yönetimle, teknik heyetle ve takımla olan konuşmalar da yine hafif eklemelerle sunulmuş. Ancak yine de konuşma bölümlerinde hâla derdimizi anlatacak kadar ileriye gidemiyoruz. Sadece belli seçenekler üzerinde konuşabiliyoruz. Oyunun arama sistemi ise tahmin edebileceğiniz üzere, geçen seneki haliyle aynı kalmış. 3D maç motorundaki görsellik, tatmin edici seviyeye gelmiş. Buraya kadar durgun ve olumsuz bir şekilde bahsettiğimiz Football Manager 2014’te benim en çok beğenimi kazanan yenilik, üç boyutlu maç motoru konusunda yaşanmış. Şimdiye kadar hep iki boyutlu klasik görünümü tercih eden bendeniz, Football Manager 2014’le üçüncü boyuta geçiş yaptım. FM 2014’teki üç boyutlu maç motorunun oyunları daha heyecanlı kıldığını söyleyebilirim. Animasyon konusunda tam olarak kusursuzluk yakalanamasa da, Sports Interactive bu konuda gelişim göstermiş. Ama inanın bana, koskoca bir oyunda beni tek heyecanlandıran yenilik bu oldu.

Maalesef, neresine dokunsam, neresinden bahsetsem bilemiyorum. Çünkü oyunda ‘yenilik’ olarak gösterebileceğimiz bir şey yok. Football Manager 2014’ü özetlemem gerekirse, arayüzü basitleştirilmiş, kadrosu güncelleştirilmiş ve ufak yenilikler serpiştirilmiş bir oyun. Bana sorarsanız bu kadar az yenilik görmemizin en büyük nedeni rekabetsizlik. Tabii bahsettiğim durum, serinin hastaları için çok kötü bir şey ifade etmiyor. Çünkü sezona başlayacağız ve saatlerce başından kalkmayacağız. Sonuçta dediğim gibi, oyun kendi türünde rakipsiz. Ama sormadan da edemiyorum; Football Manager 2014’ü almak yerine Football Manager 2013’ün kadrolarını resmi olmayan modlarla güncelleyerek devam etsek, ne kaybetmiş oluruz? Sanırım hiçbir şey.

Neyse ki oyunun PC sürümünde Steam Workshop desteği yer alıyor. Umarım Sports Interactive'dan göremediğimiz yeniliği mod yapımcıları bize ilerleyen zamanlarda gösterir.

Kaynak:MMOMerkezi
12-13-2013, 09:11 AM
Ara Alıntı
12-13-2013, 02:37 PM,
Durum
Ciri
Root
Administrators
Yorum Sayısı: 5,676
Rep Puanı: 0
RE: Fotball Manager 2014
Bağımlısıydım bir ara.. En Son 2012 Vardı. Sonrasını İndirmedim/Vaktim Olmadı.
Teşekkürler
12-13-2013, 02:37 PM
Ara Alıntı
12-13-2013, 05:21 PM,
Durum
Berk
Eski Yetkili
Yorum Sayısı: 259
Önemli değil
12-13-2013, 05:21 PM
Ara Alıntı
01-05-2014, 01:55 PM,
Durum
Winchester
Astsubay
Yorum Sayısı: 611
Fotball Manager 2014
Teşekkürler.
1
01-05-2014, 01:55 PM
Ara Alıntı
08-15-2014, 01:16 PM,
Durum
PBSoulfly
Astsubay
Yorum Sayısı: 548
SAĞOL
1
08-15-2014, 01:16 PM
WWW Ara Alıntı

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Forum Yasal Uyarı
Türkçe Çeviri: MyBBGrup
Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Tema Yapımcısı Screwy
Uyarlama Edward

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren destek.tr15.net adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. wtsupport.10tl.net hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

Gizlilik Sözleşmesi - Forum Kuralları - Reklam Ver - İletişim

10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping